Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Zakończenia roku szkolnego

 

 

 

 

Spotkanie z ratownikiem wodnym

 

 

 

Projekt „CZAS NA ZDROWIE” 

Przy Zespole Szkół Specjalnych nr 9 w Zdrojach od wielu lat działa Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie - „Prawobrzeże-Szczecin”.

W bieżącym roku 2015 w stowarzyszeniu i w szkole realizowany jest projekt  „CZAS NA ZDROWIE” - zadanie publiczne: oferta - BOP/SP/2015/021. „Organizowanie i rozwijanie różnorodnych form wsparcia oraz działań o charakterze aktywizującym i integracyjnym na rzecz osób niepełnosprawnych”.

Celem projektu jest szerzenie szeroko pojętego zdrowia: zarówno fizycznego, jak i psychicznego oraz pomoc osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Wszystkie planowane działania skierowane są do podopiecznych, by mogli oni doświadczyć różnego rodzaju aktywności i integracji w następujących kierunkach:

Z – zajęcia specjalistyczne: w ramach których prowadzony jest

     Kurs przygotowania zdrowych potraw, Dogoterapia, Kurs ogrodnika  - zielarza;

D – działania praktyczne, aktywizacja: podczas których podopieczni  

    rozwijają  swoje zainteresowania tj. Terapia techniczna, Terapia

      plastyczna, Terapia komputerowa, Terapia sportowa;

R – rozwój i komunikacja poprzez takie formy jak:„Warsztaty bębniarskie”

     Kurs  języka  angielskiego oraz Założenie profilu na portalu społecznościowym

     „facebook”

O – odporność p. na stres, nasi podopieczni nabywają umiejętności    

    jak radzenia sobie ze stresem i rozwijają umiejętności  szukania nowych 

     rozwiązań życiowych, wyjście do „Jaskini Solnej”

W – wsparcie poprzez Prowadzenie „Grupy Wsparcia”  , współpraca z

       instytucjami zewnętrznymi, prowadzenie bezpłatnego punktu konsultacyjnego i

       pomocy społecznej oraz współpraca ze służbą zdrowia.

I – integracja udział podopiecznych stowarzyszenia  w  różnych formach

      działalności społecznej: Kawiarenka „ Dwa i pół”, wystawy twórczości i spotkania     

      integracyjne

E – edukacja polegająca na zdobywaniu i wykorzystaniu informacji na temat, trybu życia i zdrowego odżywiania się.

W ramach projektu zorganizowaliśmy wystawę prac plastycznych oraz wyhodowanych przez uczniów i naszych podopiecznych ziół i roślin ozdobnych. Uczniowie zaprezentowali rośliny we własnoręcznie przyozdobionych doniczkach. Stowarzyszenie przedstawiło realizowany projekt podczas szczecińskiego spotkania organizacji pozarządowych „Pod Platanami”, w miesiącu maju.  „Czas na zdrowie”  współfinansowane było przez  Gminę Miasto Szczecin oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Prawobrzeże – Szczecin”. 

Katarzyna Kowalińska

 

 

 

Komenda Miejska Policji 

W dniu 16.06.2015r w ramach Szkolnych Dni Profilaktyki  odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej oraz  Gimnazjum z policjantką Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Jak co roku przed wakacjami, pani policjantka przekazała podstawowe informacje o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży podczas wolnych dni. Przedstawiając prezentację multimedialną  omówiła dokładnie, jak należy zachowywać się nad wodą, podczas wycieczek pieszych i samochodowych oraz na  drodze i w domu - żeby zdrowo i wesoło spędzić wakacyjny czas . Na koniec każdy uczestnik spotkania otrzymał odblaskowe czterolistne koniczynki- na szczęście.

 

 

Baltic Tall Ships Regatta

12 czerwca br. uczniowie Gimnazjum nr 47 oraz  klas 1- 3 Szkoły Podstawowej nr 25 uczestniczyli w rejsach zorganizowanych przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Euroregionalne Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej ul. Przestrzenna 23.  Wszystkie rejsy odbyły się na żaglowcu Olander. Młodsi uczestnicy rejsu pływali po Jeziorze Dąbiu, zaś starsi    wypłynęli z mariny PTTK, aby około 15.00 zacumować przy Wałach Chrobrego. W ten niecodzienny sposób wzięli udział w organizowanych w Szczecinie Baltic Tall Ships Regatta.  Podziwiali cumujące  żaglowce z całej niemal Europy. Niektórzy po raz pierwszy zobaczyli Wały Chrobrego od strony akwenu wodnego.  A ponadto zaznali żeglarskiej gościnności i otwartości na drugiego człowieka. 

 

 

Ogrodzie Zoologicznym Ueckermünde

 

Tydzień profilaktyki- zdrowe kanapki

 

 

 

 

Straż Pożarna w naszej szkole

 

 

 

Spotkanie z Husarią

 

 

 

Dzień Dziecka

 

 

 

Dzien Dziecka- rozgrzewka

 

 

 

Pinokio w naszej szkole

 

 

 

 

Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego w biegach przełajowych dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną

Tak bawiliśmy się w Parku Kasprowicza podczas Mistrzostw Województwa Zachodniopomorskiego w biegach przełajowych dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo.Było mnóstwo atrakcji ,humory dopisywały pogoda również.Atrakcją był mistrz olimpijski w wioślarstwie Marek Kolbowicz oraz jego młodsi koledzy z klubu AZS Szczecin. Udało nam się zrobić zdjęcia z mistrzami.Zmęczeni ale z medalami wróciliśmy do szkoły.

 

 

 

Wycieczka do

Stargardu Szczecińskiego- Klejnotu Pomorza

 

Jechaliśmy pociągiem i to już była dla nas pierwsza atrakcja. Potem był spacer ulicami mista w kierunku Rynku Staromiejskiego.Tam w IT otrzymaliśmy obrazkowe mapki szlaku staromiejskiego. Widzieliśmy najwyższą w Polsce Kolegiatę NMP, która jest  umieszczona w ewidencji zabytków UNESCO, a obecnie jest to najcenniejszy zabytek na Pomorzu Zachodnim. Podziwialiśmy  mury obronne miasta wraz z basztami /Pyrzycą,Tkaczy/. Oglądaliśmy wyjątkową multimedialną wystawę w Bastei.Muzeum zrobiło na nas niesamowite wrażenie. Pyszny obiad zjedliśmy w urokliwej restauracji Sabat, przy murach.

A  było to 26 maja 2015 więc pamiętaliśmy o kwiatkach  dla mam.:)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, wykonanych przez reporetra naszej  wycieczki A.Gleisner.

 

 

 

Kreatywna strona życia

Uczniowie ZSS nr 9 w Szczecinie wzięli udział w pierwszej edycji projektu profilaktycznego „ Kreatywna strona życia”. 16 maja br.  w  Miejskim Ośrodku Kultury w Dąbiu odbyły się warsztaty plastyczne, które prowadziła pani Katarzyna Nyczke.  Podczas zajęć uczniowie  uzyskali sporo nowych wiadomości nt. grafiki artystycznej oraz wykonali  kolografię tzw. grafikę recyklingową, która stała się matrycą do uzyskania przepięknych grafik. Zadaniem uczniów było stworzyć wzór sierści nieistniejącego na Ziemi zwierzęcia. Podstawą do tworzenia pracy było przypomnienie wyglądu sierści  zwierząt znanych uczestnikom zajęć. Warsztatowicze wykonali „ matryce” swych prac plastycznych, a następnie odcisnęli  je na papierze. Powstałym podczas zajęć „nowym  gatunkom  zwierząt” nadano nazwy:  Dębniak pajęczy ,Serduszkowy pik, Srebrzak plamiasty, Leńpanjaszczur, Misteria goleniowska, Motyl na krańcu świata,  Powsinoga płomienny. W procesie tworzenia nowych wyrazów uczestnikom warsztatów pomagała polonistka, pani Maria  Frela.

Po słodkim posiłku i przygotowaniu miejsc do kolejnej pracy artystycznej, uczniowie zaprojektowali wzór na lniane torby. Wszystkie propozycje były bardzo kolorowe.    Okazało się, że większość toreb otrzymają mamy z okazji ich święta!

Maria Fela

 

 

 

 

XIII Wojewódzki Turniej BRD

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie XIII Wojewódzki Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Szkół i Ośrodków Specjalnych 2015, który odbył się w Policach.

Drużyna 2 zajęła I miejsce

Drużyna 3 zajęła II miejsce

Drużyna 1 zajęła III miejsce

Gratulujemy!!!

 

 

 

Piękne i mądre...

Konkurs przyrodniczo-matematyczny

Nasze uczennice wzięły udział w konkursie przyrodniczo-matematycznym, który miał miejsce w Świnoujściu.

Agata i Weronika zajęły I miejsce

Gratulujemy!!!

 

 

Słodki dzień organizowany przez klasę 4-5 a

 

W szklarni

W  ramach zdobywania naszej wiedzy o sadzonkach, roślinkach, ziołach zwiedzamy szklarnie i teren ZSO w Szczecinie. Spotkaliśmy teŻ tam  naszych kolegów Tomka i Klaudię.:). W drodze powrotnej odwiedzamy konie.

Zapraszamy do fotogalerii.

 

 

 

MUZEUM NARODOWE I URZĄD WOJEWÓDZKI

 W  dniu 12 maja wybraliśmy sie na wycieczkę .Chcieliśmy zobaczyć jak bardzo zmienia się nasze miasto. W muzeum narodowym oberzeliśmy wystawę zbiorów z Afryki oraz szczególnie eksponowany obraz Rembrandta : Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem. Spacerowaliśmy po Wałach Chrobrego. Podziwialiśmy nowy   Bulwar Paistowski. W Urzedzie Wojewódzkim spotkaliśmy się z przewodnikiem, który pokazywał nam ciekawe  zakątki budynku. Wjechaliśmy  też na wieże widokową. Widok na miasto był piękny  o czym świadczą  uśmiechy na twarzach uczniów.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 

 

 

Wojewódzki Spartakiada Lekkoatletyczna

Dnia 19 maja 2015 r uczniowie naszej szkoły  brali udział w Wojewódzkiej Spartakiadzie Lekkoatletycznej w Pyrzycach. Nasi zawodnicy startowali w różnych konkurencjach skok w dal ,skok wzwyż, rzut piłeczką palantową oraz bieg na 60 i 100m. Najlepszy wynik osiągnęła Weronika Kuźniar, która w rzucie piłeczką palantową osiągnęła wynik 38metrów i była bezkonkurencyjna zajęła pierwsze miejsce w województwie. Agata Bartnicka była bliska miejsca na podium ale zabrakło jej 0.08 sekundy do miejsca na podium. Pozostali zawodnicy również osiągnęli wysokie wyniki ale na miejsca w pierwszej trójce zabrakło nam szczęścia. Po zmaganiach sportowych czekał na nas poczęstunek gorąca grochówka i pyszna kiełbaska. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do Szczecina.

 

 

 

16 urodziny Mateusza

W dniu 14 maja 2015  wybraliśmy się autobusem PKS  na wycieczkę do Gryfina. Uczniowie III B zostali zaproszeni na 16 urodziny Mateusza.Był tort i  szampan, zaśpiewaliśmy , lat a Ada zaprezentowała swoje piosenki.

Zwiedziliśmy też Krzywy las – bardzo dziwny i niespotykany ...i nie wiadomo skąd takie krzywe drzewa się wzięły, kto je posadził....??? A jest ich ponad 100.

Zapraszamy do galerii zdjęć ,które wykonała Ada G.

 

 

 

 

 Filharmonia  

W dniu 20 kwietnia 2015 byliśmy w nowej  Filharmoni  im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy koncert pt : Liczę na muzykę.  Ile malarstwa w muzyce?

Dowiedzieliśmy się, że muzyce towarzyszy często obraz i niesamowite historie. Usłyszeliśmy m.in utwory Vivaldiego Cztery Pory Roku, Taniec kurcząt w skorupkach M. Musorgskiego, Mozarta i podziwialiśmy wyświetlane slajdy. Po koncercie zwiedziliśmy  budynek, który zrobił  na nas ogromne wrażenie.

 

 

 

 

Urodziny Michaliny

To już tradycyjna impreza klasowaJ w dniu 15 kwietnia .Było bardzo kulturalnie – zostaliśmy zaproszeni do Pleciugi na spektakl pt. Pinokio. Potem był  poczęstunek z pizzą i lodami. W klasie przygotowaliśmy również skromne przyjęcie urodzinowe na słodko, ale z balonami i muzyką.

Michalina z radością przyjmowała prezenty i nam  dziękowała. My też dziękujemy.

Uczniowie III B 

 

 

Projekt  "Czas na zdrowie"

 

W ramach projektu "Czas na zdrowie" podopieczni Stowarzyszenia byli w Jaskini Solnej- Halit. W pomieszczeniu wykonanym z naturalnej soli, dzieci nie tylko oddychały czystym powietrzem z  mikroelementami, ale odpoczywały, relaksowały  i ..... bawiły się w "piaskownicy" z kryształków soli. 

To były niesamowite chwile!

 

Podczas zajęć technicznych, w ramach realizacji projektu "Czas na zdrowie"- uczniowie przygotowują osłonki na doniczki z ziołami i kwiatami. 

Nasze roślinki rosną, jak na drożdżach :)Oto poszczególne hodowle.

Rozpoczęliśmy od wysiewania nasion do "mini- szklarni".Wszyscy uczniowie byli w to bardzo zaangażowani :)

 

 

 

1, 2, 3 Maja

W ostatnim dniu kwietnia klasa 3a zaprosiła uczniów klas „b” na uroczystą akademię z okazji zbliżających się świąt : 1 maja – Święta Pracy, 2 maja – Święta Flagi i 3 maja – Święta Konstytucji 3 Maja. Podczas uroczystości dzieci w przystępny sposób mówiły swoim kolegom o tym , dlaczego świętujemy, co to jest patriotyzm, jakie mamy symbole narodowe.

 

 

 „Dzień Ziemi”

 

Zebrania z RODZICAMI

 

Dnia 6 maja o godz. 17:00 odbędą się zebranie z rodzicami informujące o proponowanych ocenach (także o zagrożeniach nieklasyfikowaniem lub ocenami niedostatecznymi).

Zapraszamy

 

Dogoterapia

 

W Zespole Szkół Specjalnych nr 9 w Szczecinie w  miesiącach marzec, kwiecień, maj, czerwiec odbywać się będzie dogoterapia czyli terapia z udziałem psów.

Organizatorem  tej metody pracy z dziećmi i młodzieżą jest  Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Prawobrzeże Szczecin”.

Dogoterapia jest prowadzona w szkole trzeci rok  w ramach zadania publicznego  „Integracja i aktywizacja środowiska osób niepełnosprawnych zapobiegająca ich izolacji i marginalizacji obejmująca osoby z dysfunkcją narządu słuchu, wzroku, układu mięśniowo-kostnego oraz niepełnosprawnością intelektualną i psychiczną”- oferta realizacji zadania publicznego, w formie powierzenia realizacji zadania publicznego  przez – Gminę Miasto Szczecin.

 

 

  

KAKAO

Ogólnopolski egzamin dla uczniów klasy III Gimnazjum

 

WAŻNE DLA UCZNIA I RODZICA!!!!

W dniu 21,22,23  kwietnia 2015 roku 

odbędzie się ogólnopolski egzamin dla uczniów klasy III Gimnazjum.

Uczniowie przychodzą do szkoły w w/w dniach na godzinę 8.30.

 

 część humanistyczna – 21 kwietnia 2015 r. (wtorek)
☞ z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - godz. 9:00- trwa do 80 minut
☞ z zakresu języka polskiego - godz. 11:00 – do 135 min

 

 część matematyczno-przyrodnicza – 22 kwietnia 2015 r. (środa)
☞ z zakresu przedmiotów przyrodniczych - godz. 9:00 – trwa do 80 minut
☞ z zakresu matematyki - godz. 11:00 – do 135 minut

 

 język obcy -angielski – 23 kwietnia 2015 r. (czwartek)
☞ na poziomie podstawowym - godz. 9:00 – trwa do 80 minut

 

Egzamin każdego dnia rozpoczyna się o godzinie 9.00,  druga część o 11.00.

Na egzamin  uczeń przynosi ze sobą wyłącznie długopis z czarnym tuszem oraz linijkę

(nie wolno wnosić żadnych plecaków i torebek).

Każdy uczeń powinien mieć przy sobie ważną legitymacje szkolną. Obowiązuje strój galowy.

Nie wolno przynosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

 

W tym dniu uczniowie klasy III A  nie mają zajęć dydaktycznych..

 

 

Ogólnopolski sprawdzian dla uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej 

 

W dniu 1 kwietnia 2015 roku (środa ) odbędzie się ogólnopolski sprawdzian dla uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej. Uczniowie przychodzą do szkoły w w/w dniu na godzinę 8.30.

 

Sprawdzian rozpocznie się o godzinie 9.00.

 

a)     część pierwsza sprawdzianu (język polski matematyka) - trwa do 120 minut

 

b)     godzina 11.45  - język angielski - część druga sprawdzianu trwa  do 70 minut.

 

Na sprawdzian uczeń przynosi ze sobą wyłącznie długopis z czarnym tuszem oraz linijkę (nie wolno wnosić żadnych plecaków i torebek). Każdy uczeń powinien mieć przy sobie ważną legitymacje szkolną. Obowiązuje strój galowy.

 

Nie wolno przynosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

Wiosenna przerwa świąteczna


W związku ze zbliżającą się wiosenną przerwą świąteczną,

rozpoczynającą się 2 kwietnia trwającą do 7 kwietnia przypominamy,

że jest to czas wolny od zajęć dydaktycznych dla uczniów.

Prosimy wszystkich rodziców o złożenie w formie pisemnej  deklaracji dotyczących potrzeby opieki nad dziećmi lub jej braku w okresie świątecznym /naturalnie z wyjątkiem świąt/.

 

 

 

Turniej Zadań Rozmaitych

 

 

 

 

INTERNETOWA MĄDRA GŁOWA

X  EDYCJA KONKURSU DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM

Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ W STOPNIU UMIARKOWANYM

 

Wyniki X  Edycji Konkursu Internetowa Mądra Głowa

 

 

 

W finale konkursu brało udział 12 zespołów z: Zespółu Szkół Specjalnych nr 12 w Szczecinie, Specjalnego Dziennego Ośrodka Terapeutyczno-Edukacyjno-Wychowawczego dla dzieci i młodzieży  z Autyzmem w Szczecinie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chojnie, Zespołu Szkół Specjalnych J. Tuwima w Stargardzie Szczecińskim, Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno – Wychowawczego  w Przybiernowie, Specjalnego  Ośrodka Szkolno-Wychowawczego  w Kamieniu Pomorskim, Zespołu Szkół Specjalnych w Goleniowie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Konopnickiej w Świnoujściu,  Specjalnego  Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowogardzie, Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjno – Wychowawczego w Ostromicach, Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Bratek” w Myśliborzu oraz przedstawiciele naszej Szkoły.

Więcej informacji w zakładce Konkursy

 

 

 

„Parada Talentów”

 

Dnia 26 lutego, 2015 r. pięcioro gimnazjalistów z naszej szkoły wzięło udział  w corocznym Przeglądzie Artystycznym Szkół i Placówek Kształcenia Specjalnego -„Parada Talentów”, który odbył się w siedzibie Pałacu Młodzieży w Szczecinie. Organizatorem tegorocznej edycji był Zespół Szkół Specjalnych Nr 12 w Szczecinie. Czworo uczniów, zaprezentowało układ taneczny „Chocolate” oraz uczennica Ada G. zaśpiewała dwie piosenki o miłości na wysokim poziomie artystycznym, które bardzo podobały się publiczności i dostarczyły wielu wzruszeń. Uczniów przygotowały p. Katarzyna Kowalińska i p. Grażyna Kołbuc-Diling. Organizator imprezy osobiście podziękowała w mailu za udział i występy naszych uczniów.

W prezentacjach artystycznych wzięło udział 12 szkół i placówek: Publiczne Przedszkole Specjalne Nr 21, Zespół Szkół Specjalnych Nr 9, Zespół Szkół Specjalnych Nr 10, Zespół Szkół Specjalnych Nr 12, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Nr 1, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Nr 2, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Słabo Słyszących, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii Nr 2, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, Zespół Szkół Nr 14 przy Centrum Opieki nad Dzieckiem oraz Zespół Szkół Szpitalnych. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom, nagrody rzeczowe i słodycze.

                                                                              Opracowała: Katarzyna Kowalińska

 

 

,,Magia Tańca”

 

12 marca 2015r sekcja aerobiku ,, Panterki” brała udział w wojewódzkim przeglądzie tanecznym ,,Magia Tańca”. Dziewczęta Nikola Jóźwiak, Agata Bartnicka, Aleksandra Łączyk oraz Patrycja Czecholińska były bezkonkurencyjne i w swojej kategorii cheerlieders zajęły pierwsze miejsce.

W nagrodę otrzymały  dyplom, medale, puchar a także coś słodkiego. Dodatkowo nasze Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie -Prawobrzeże Szczecin ufundowało obiad w pizzerii Marko Polo. Zadowolone i pełne nowych wrażeń wróciłyśmy do domu.

Opiekunowie

Monika Piechowiak Katarzyna Raduszewska

 

 

 

 


 Gala w Pałacu Młodzieży

 

Finał Archidiecezjalnych  Przeglądów Teatralnych  o Tematyce Religijnej pod patronatem ks. arcybiskupa Andrzeja Dzięgi

 

10 marca br. w Pałacu Młodzieży w Szczecinie odbył się Finał Archidiecezjalnych  Przeglądów Teatralnych  o Tematyce Religijnej pod patronatem ks. arcybiskupa Andrzeja Dzięgi. Na trzech scenach, równocześnie, zaprezentowali się zdobywcy pierwszych miejsc w przeglądach organizowanych w czterech poziomach edukacyjnych.

Przed szerszą publicznością wystąpiła grupa teatralna „Podstawówka” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego  z Nowogardu, która zajęła I miejsce w  VII Archidiecezjalnym Przeglądzie Teatralnym o TematyceReligijnej Szkół Specjalnych, SOSW i Stowarzyszeń zorganizowanym przez naszą szkołę dnia 17 lutego br. Jury nagrodziło młodych adeptów sztuki teatralnej za spektakl pt:  „O człowieku, który chciał spotkać Boga”.

Podczas gali wręczono także nagrody pozostałym zespołom teatralnym, które w  VII Archidiecezjalnym  Przeglądzie  Teatralnym o TematyceReligijnej Szkół Specjalnych, SOSW i Stowarzyszeń organizowanym przez ZS nr 9 w Szczecinie zdobyły uznanie jurorów.

Nagrodzeni również zostali: II miejsce:  grupa teatralna „Kłosy życia” z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Koło w Szczecinie za spektakl pt: „Nie bój się, bo Pan Bóg jest w burzy”. III miejsce: „TEATR FAKTU ” z ZS nr 9 w Szczecinie za spektakl pt: „Sens życia”.

Jurorzy przyznali także wyróżnienie za najlepszą grę aktorską. Otrzymała je uczennica Barbara Słabicka, uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej nr 25 w Szczecinie.

          Podczas gali,  uczniowie, biorący udział w przeglądzie zorganizowanym przez naszą szkołę, mogli podziwiać talenty uczniów nagrodzonych  w przeglądach teatralnych przeprowadzonych przez pozostałych organizatorów Finału: SP 74, ZS nr 2  im.  Orkana, SP nr 47.    Dla wszystkich przewidziano słodki poczęstunek.

Podziękowania organizatorom Archidiecezjalnych  Przeglądów Teatralnych o Tematyce Religijnej pod patronatem ks. arcybiskupa Andrzeja Dzięgi  złożył ks. biskup  Henryk Wejman.  

 opracowanie: Maria Frela

Czytaj więcej na temat Przeglądu

 

 

 

 

 

Rekolekcje Wielkopostne

 

 

W dniach:  9,10,11 marca odbędą się Rekolekcje Wielkopostne.

W tych dniach nie ma lekcji, a uczniowie przychodzą  do kościoła lub do szkoły ( w/g ustaleń z wychowawcami).

Świetlica czynna w/g planu.

Zajęcia w kościele odbywają się dla wszystkich uczniów naszej szkoły w godzinach :     od 9.30 do 11.00

 

 

 

 

KONFERENCJA

„Wspomaganie nauczyciela w pracy z dzieckiem ze specjalnymi

potrzebami edukacyjnymi”

 

Zespół Szkół Specjalnych nr 9 w Szczecinie 

i Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna nr 2 w Szczecinie

KONFERENCJA

pt. „Wspomaganie nauczyciela w pracy z dzieckiem
ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”

 

W dniu 11 marca 2015 r. w Zespole Szkół Specjalnych nr 9 w Szczecinie odbyła się konferencja „Wspomaganie nauczyciela w pracy z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”. Jej organizatorem był Zespół Szkół Specjalnych nr 9 w Szczecinie wraz z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 2 w Szczecinie.

Celem konferencji było dzielenie się specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem z pedagogami, nauczycielami szkół podstawowych i przedszkoli prawobrzeżnej części Szczecina. Z oferty skorzystało 26 osób.

Przybyłych gości przywitała pani Grażyna Dziadkowiec – dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 9 w Szczecinie W oparciu o prezentację przygotowaną przez p. Małgorzatę Straszewską przybliżyła specyfikę kształcenia specjalnego na przykładzie pracy naszej placówki. Następnie nauczyciele mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach otwartych z udziałem dziecka objętego wczesnym wspomaganiem rozwoju. Zajęcia te poprowadziła terapeutka Integracji Sensorycznej, p. Monika Piechowiak.

Na temat skutecznych metod pomocy dziecku jąkającemu się wypowiedziała się p. Sylwia Kuleta – nerologopeda, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologopedów.

Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Szczecinie, p. Mirosław Boczar przybliżył problematykę edukacji włączającej w wystąpieniu pt. „Edukacja włączająca – nowe oblicze szkoły”.

Uczestnicy konferencji mieli również okazję zapoznania się z pomocami dydaktycznymi, które wykorzystywane są podczas pracy w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka. Pomoce wraz z komentarzem metodycznym nauczyciele po konferencji otrzymali na płycie CD. Zestaw materiałów został opracowany w oparciu o metodę krakowską i wychodzi na przeciw zapotrzebowaniu terapeutów pracujących z dziećmi w wieku rozwojowym od 2 do 6 roku życia. Prezentacja skierowana była do nauczycieli pracujących z dziećmi, które osiągnęły wiek rozwojowy pomiędzy drugim a szóstym rokiem życia, bez względu na ich wiek metrykalny. Zaprezentowane ćwiczenia pozwalają na zdiagnozowanie poziomu analizy i syntezy wzrokowej dziecka i odpowiednią stymulację do osiągnięcia przez nie kolejnego etapu rozwojowego. Autorem graficznego opracowania materiałów dydaktycznych jest p. Katarzyna Nyczke – nauczyciel plastyki, natomiast pod względem metodycznym nad przedsięwzięciem czuwała p. Izabela Adamczyk.

 

 

 ,,Gry i zabawy ruchowe Stargard 2015”

             

25 lutego 2015r uczniowie naszej szkoły brali udział w Wojewódzkim Turnieju - ,,Gry i zabawy ruchowe Stargard 2015”.

Pojechaliśmy  w mocno osłabionym składzie ale  weszliśmy  z drugiego miejsca w swojej grupie i walczyliśmy o III miejsce na podium . Byliśmy zdecydowanie lepsi ale zabrakło nam szczęścia. Pomimo wielu zastrzeżeń udało nam się powtórzyć konkurencję ale ostatecznie zajęliśmy IV miejsce na 10 startujących drużyn z całego województwa.

Skład drużyny:

Bartnicka Agata

Bartnicki Norbert

Jąkalak Dawid

Szyszkiewicz Sebastian

Blaziak Adrian

Barcikowski Miłosz 

Opiekunowie    Monika Piechowiak i Katarzyna Raduszewska

 

 

 

VII PRZEGLĄD TEATRALNY

O TEMATYCE RELIGIJNEJ DLA SZKÓŁ SPECJALNYCH I STOWARZYSZEŃ

ARCHIDIECEZJI SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKIEJ

POD PATRONATEM ARCYBISKUPA ANDRZEJA DZIĘGI 

 

 

17  lutego 2015 roku w Zespole Szkół Specjalnych nr 9 w Szczecinie odbył się przegląd teatralny, w którym uczestniczyło 5  zespołów. Obejrzeliśmy przedstawienia, w których wystąpili:

 1. ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH w GOLENIOWIE,. Grupa teatralna „ Jestem inny niż mnie znacie” wystąpiła w spektaklu z elementami teatru cieni „Jesteś cudem”
 2. POLSKIE STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM KOŁO W SZCZECINIE,. Grupa teatralna „Kłosy życia” zaprezentowała się   w spektaklu. „Nie bój się, Pan Bóg jest w burzy”
 3. SOSW  NOWOGARD W wykonaniu grupy teatralnej  „ Podstawówka” obejrzeliśmy przedstawienie   „O człowieku, który chciał spotkać Boga”
 4. ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH NR 12 UL.WIELKOPOLSKA 14,. Grupa teatralna zaprezentowała spektakl  „ Nikt Cię tu nie chce”
 5. ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH nr 9  Szczecin, opiekun Maria Frela. W tym roku TEATR FAKTU, którego skład poszerzył się o uczniów SP nr 25, wystąpił     w spektaklu  „Sens życia”

Opracowanie tekstu: Maria Frela       

                                    

 

 

Bal Karnawałowy w Hotelu Panorama

 

 

 

GWIAZDKOWA NIESPODZIANKA

 

To ogólnoświatowy projekt pod nazwą  Operation Christmas Child, prowadzony od 1993 roku przez amerykańską organizację charytatywną  „Samaritan’s Purse” (sakiewka Samarytanina).  Do roku 2014 rozdano ponad 93 miliony paczek. Paczki są przygotowywane
i zbierane w 14 krajach, a trafiają do 142  krajów.

 

Akcja polega na bezpłatnym przekazaniu upominkowych paczek świątecznych dzieciom z różnych środowisk.

 

Projekt jest realizowany w Zespole Szkół Specjalnych już 14 lat dzięki Kościołowi Ewangelicznych Chrześcijan w Szczecinie,  który jest lokalnym koordynatorem.

 


Dla  polskich dzieci paczki wykonują niemieckie rodziny w ramach działań  stowarzyszenia Geschenke der Hoffnung (podarunek nadziei) europejskiego koordynatora akcji. Paczki zawierają zabawki, kosmetyki, przybory szkolne, słodycze, sprzęt sportowy, ubrania  itp. Każda paczka jest inna. Jej zawartość znana jest tylko darczyńcom i mieści się w pudełku od butów. To prawdziwa niespodzianka dla każdego obdarowanego dziecka.

 

Misją OCC jest okazywanie dobroci i miłości Boga potrzebującym dzieciom całego świata przy zaangażowaniu miejscowych kościołów we wszystkich krajach dla przekazania Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie. W akcji tej współpracują lokalne władze,  pedagodzy szkolni, kuratorzy, MOPR,  inni ludzie dobrego serca.

 

Krajowym koordynatorom projektu OCC jest  Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne..

 

W tym roku w ZSS nr 9 spotkania dla dzieci  odbywać się będą w następujących terminach:

 

 

- 9 stycznia 2015 r. – 2 akcje dla uczniów SP 25 i GM 47 oraz uczestników ZRW;

- 12 stycznia 2015 r. – akcja dla uczniów szkół podstawowych: nr 12, 23, 52, 65, 67, 
 także podopiecznych przedszkola „Słoneczna Dziewiątka”
oraz uczestników zajęć  wczesnego wspomagania rozwoju dzieci, prowadzonych w ZSS nr 9.

 

 

 

Sponsorzy:

 

- Kościół Ewangelicznych Chrześcijan- Zbór „Betel” w Szczecinie

- Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Prawobrzeże - Szczecin

 

 

 

 

 

    

Recepta na cały rok

 

Bierzemy 12 miesięcy, 

oczyszczamy je dokładnie

z goryczy, chciwości, małostkowości i lęku,

po czym rozkrajamy każdy miesiąc

na 30 lub 31 części tak, aby zapasu

wystarczyło dokładnie na cały rok.

 

Każdy dzień przyrządzamy osobno

z jednego kawałka pracy

i dwóch kawałków pogody i humoru.

 

Do tego dodajemy trzy duże łyżki

nagromadzonego optymizmu,

łyżeczkę tolerancji,

ziarenko ironii i odrobinę taktu.

 

Następnie całą masę polewamy dokładnie

dużą ilością miłości. Gotową potrawę

przyozdabiamy bukietem uprzejmości

i podajemy codziennie z radością

i filiżanką dobrej, orzeźwiającej herbatki. 

Ketherina Elizabeth Gorthe

 


                    

 

Nasza Wigilia

                                                     

    

Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia, wypełnionych zapachem świątecznych wypieków,

nutą wspólnie śpiewanej kolędy, ciepłem kochających serc, bliskością, pokojem i radością…

życzą wszystkim Dzieciom, Rodzicom i Przyjaciołom naszej placówki 

Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi

 


 Kiermasz świąteczny

W miniony wtorek, tj. 9 grudnia odbył się w naszej szkole kiermasz świąteczny. Atrakcyjne przedmioty, czekoladowe Mikołaje, liczne  słodkości oraz świąteczne ozdoby cieszyły oczy naszych uczniów oraz licznych gości. Część głównego korytarza zamieniona została w piękny świąteczny jarmark.

Cieszył się on dużym zainteresowaniem. Pierwszymi klientami byli najmłodsi uczniowie i ich wychowawcy. Każdy z nich kupił coś ciekawego i przydatnego dla siebie. Kiermasz, który trwał od godz.9.00 do 12.00 ściągał coraz więcej uczniów i pracowników szkoły. Zainteresowanie z minuty na minutę rosło. Wszyscy bardzo chętnie  kupowali świąteczne przedmioty oraz inne artykuły.

 Mam nadzieję, że zakupione pluszaki, gazetki, zabawki, biżuteria oraz słodycze sprawiły naszym milusińskim wiele radości, a świąteczne ozdoby nadadzą każdemu domowi przyjemnego, świątecznego klimatu.

Dochód ze sprzedanych artykułów zasilił konto Rady Rodziców.

 

Opracowała: Renata Borten

Wizyta Św. Mikołaja

 

 

W piątek 5 grudnia zjawił się w naszej szkole długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci gość - Święty Mikołaj.

Każda wchodząca rano do szkoły osoba była przez niego witana i obdarowywana pysznymi cukierkami. Na tym jednak nie poprzestał. Oprócz cukierków, każdy uczeń otrzymał paczkę. Wszyscy tego dnia byli uśmiechnięci i mieli bardzo dobry humor.

 

 

Zebrania z RODZICAMI

 

Dnia 10 grudnia o godz. 17:00 odbędą się zebranie z rodzicami informujące o proponowanych ocenach śródrocznych (także o zagrożeniach nieklasyfikowaniem lub ocenami niedostatecznymi).

Zapraszamy

Spotkanie z PODRÓŻNIKIEM

 

Dni profilaktyki

Urodziny Czarka :-) z II B

Dzień urodzin Czarka był pełen wrażeń i atrakcji, zarówno dla Jubilata jak i innych dzieci, które od samego rana przygotowywały przyjęcie urodzinowe dla kolegi.

Były przeboje wybrane specjalnie  na tę  okazję, oraz 100 lat odśpiewane tak głośno i radośnie że słyszała cała szkoła. Oczywiście były również życzenia i prezenty. Przy dźwiękach muzyki dzieci delektowały się pysznym tortem urodzinowym, świeżym i bardzo zdrowym sokiem z ulubionych owoców, nie zabrakło również przepysznych lodów, wszystko przygotowane wspólnie przez całą klasę II B. Czarek otrzymał przepięknie wykonane prezenty, kartkę urodzinową oraz słodkości. Czarek jak to Czarek, czarował swym pięknym uśmiechem i błyszczącymi oczami, dziękując za wszystkie otrzymane prezenty i życzenia. W radosnym klimacie wszystkie dzieci chętnie pozowały do zdjęć, szczególnie ukazując efekty kolorystyczne na własnych językach po degustowanych lodach.

Fotoreporterem tej wspaniałej imprezy urodzinowej była p. Olimpia, wsparcia udzielała również p. Kasia, p. Róża oraz wychowawca klasy II B p. Monika.

Klasa 3 a je „owoce i warzywa w szkole”

 

Już kolejny rok uczniowie naszej szkoły biorą udział w tym programie edukacyjnym. Dzieci kilka razy w tygodniu otrzymują porcję owoców i warzyw i spożywają ją podczas lekcji. Jest to odpowiedni moment, by porozmawiać na temat walorów smakowych i odżywczych owoców i wykształcić u dzieci prawidłowe nawyki żywieniowe. W miniony piątek podczas zajęć technicznych dzieci przygotowały owocową sałatkę. Działając zgodnie z zapisanym i samodzielnie odczytanym przepisem samodzielnie umyły, obrały i pokroiły owoce. Sałatka smakowała wszystkim, nawet tym dzieciom, które na początku wdrażania programu niechętnie kosztowały tych zdrowych smakołyków. W przyszłym tygodniu kolejne zajęcia w ramach programu – zrobimy sałatkę warzywną!

Projekt ARKA

DEN

Z wizytą w Szklarni

 

 

W piątek 3.X. 2014 uczniowie III B  byli na lekcji  w Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie. Mieliśmy spotkanie z panią Anią, która z pasją opowiadała nam o roślinkach i oprowadzała nas  po ścieżce dydaktycznej. Widzieliśmy ciekawe okazy  drzew ,krzewów, a  w szklarni widzieliśmy m.in figowca. Jedliśmy figi oraz podziwialiśmy  jesienne kwiaty – chryzantemy. Na  rozsadniku  widzieliśmy różne odmiany skalników.

Wychowawca M. Straszewska

Święto Pieczonego Ziemniaka w Gimnazjum nr 47

 

W poniedziałek 29 września 2014 uczniowie klasy  IC, II B, III B wraz z młodszymi kolegami udali się na Polanę Słoneczną w Puszczy Bukowej. Tam przy wspólnym ognisku  upiekliśmy kiełbaski. Potem udaliśmy się na potyczki klasowe. Było sadzenie i zbieranie ziemniaków,  bieg z tacą, rzut do celu, rzut w dal.Wszystkim dopisywały humory….. no i pogoda . Zostały nam ziemniaki – na pieczątki  i frytki  itd.

 Dziękuję wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę. M.Straszewska

Spotkanie z Policją- bezpieczna droga do szkoły

 

 

We wrześniu, kiedy rozpoczyna się rok szkolny, na dzieci poruszające się po drogach, czyhają zagrożenia ze strony kierowców. Aby uczniowie zdrowo i szczęśliwie dotarli z domu do szkoły i z powrotem – muszą dobrze poznać  lub utrwalić sobie zasady ruchu drogowego. Dlatego też, jak co roku, w ramach profilaktyki odwiedziła naszych uczniów ze Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum klas „B”  policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. Przypomniała wszystkim zasady bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Omówiła zasady przechodzenia przez jezdnię, korzystania z sygnalizacji świetlnej, zapinania pasów oraz stosowania odblasków. Uczestnicy spotkania otrzymali  od pani policjantki plakaty pt. „Bezpieczna droga z radami Spongeboba” oraz  kamizelki odblaskowe.Na pewno  wykorzystamy je  podczas spacerów, wyjść poza szkołę oraz w czasie wycieczek.

 

                                                                                                                                                                     Marzena Depa

 

Ekoport

Sprzątanie świata

W miniony piątek tj. 19.09. uczniowie klas "b" brali udział w ogólnopolskiej akcji o nazwie "Sprzątanie świata" . W tym dniu sprzątali oni teren wokół szkoły. Zebrane śmieci zostały posegregowane i umieszczone w specjalnych workach. Spośród uczniów klas "b" została wyłoniona komisja, która oceniła zawartość worków oraz przyznała odpowiednią ilość punktów za największą ilość śmieci.  W bieżącym tygodniu odbędzie się apel, na którym zostaną wręczone nagrody dla najbardziej aktywnej klasy oraz dla najaktywniejszych uczniów.

 „Wyprawka szkolna” w 2014r.

Informacja dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. 

Wniosek na wyprawkę należy złożyć do 5 września

druk do pobrania

plik w formacie word

  

KTO KORZYSTA Z DOFINANSOWANIA

W 2014 roku do programu włączeni zostali uczniowie słabosłyszący, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera. Dla tych uczniów przewiduje się dofinansowanie do podręczników do kształcenia ogólnego lub podręczników do kształcenia 
w zawodach, bez możliwości uzyskania dofinansowania do podręczników do kształcenia specjalnego. Wynika to z tego, że obecnie na rynku nie ma podręczników do kształcenia specjalnego przeznaczonych dla tej grupy uczniów. Tym samym program obejmuje pomocą wszystkich uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, z wyjątkiem uczniów niewidomych, dla których podręczniki zapewnione są w odrębnym trybie.

Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego, lub podręczników do kształcenia w zawodach, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania 
w 20104 roku, jest udzielana uczniom:

1)      słabowidzącym,

2)      niesłyszącym,

3)      słabosłyszących,

4)      z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim,

5)      z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym,

6)      z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,

7)      z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,

8)      z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona w pkt 1-7,

- posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną.

W przypadku uczniów z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym, dofinansowanie obejmuje również zakup materiałów edukacyjnych (za wyjątkiem uczniów klas I szkoły podstawowej, w przypadku, gdy uczniowie ci korzystają z podręcznika zapewnionego przez MEN – „Nasz elementarz”).

 

 

 


Materiały edukacyjne – materiały zastępujące lub uzupełniające podręcznik, umożliwiające realizację programu nauczania, mające postać papierową lub elektroniczną; są to w szczególności książki pomocnicze, karty pracy, ćwiczenia rewalidacyjne, kolorowanki, wyklejanki itp.


MIEJSCE I TERMIN SKŁADANIA WNIOSKU

Wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników składa się do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2014/2015.

Wniosek składa się w terminie ustalonym odpowiednio przez wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego dla siedziby szkoły.

Do wniosku należy dołączyć kserokopię aktualnego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym  mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną.


KTO SKŁADA WNIOSEK

Pomoc udzielana jest na wniosek rodziców ucznia, prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, ucznia pełnoletniego, a także nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby,     za zgodą przedstawiciela ustawowego lub rodziców zastępczych.


KRYTERIA PRZYZNAWANIA POMOCY

W przypadku uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wyprawkę szkolną przyznaje się niezależnie od dochodów po przedstawieniu kserokopii przedmiotowego orzeczenia wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną.


WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA

 • dla uczniów  z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie w stopniu umiarkowanym lub znacznym  klasy I szkoły podstawowej niekorzystających z podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, zapewnionego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania

*(w przypadku, gdy uczeń nie korzysta z podręcznika zapewnionego przez MEN - „Nasz elementarz”)

 

do kwoty 175 zł*

 • dla uczniów:

-     niepełnosprawnych: z klas II i III szkoły podstawowej oraz dla uczniów klas II     i III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia;

-     z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną 
z niepełnosprawności jest upośledzenie w stopniu umiarkowanym lub znacznym klas IV-VI szkoły podstawowej lub gimnazjum niekorzystających z podręczników do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania;

-     z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną 
z niepełnosprawności jest upośledzenie w stopniu umiarkowanym lub znacznym szkół ponadgimnazjalnych

do kwoty 225 zł

 • dla uczniów niepełnosprawnych (z wyjątkiem uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów 
  z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z nich jest upośledzenie w stopniu umiarkowanym lub znacznym ): klas IV-VI szkoły podstawowej, klas IV-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia oraz klas I-III ogólnokształcącej szkoły baletowej, niekorzystających           z podręczników przeznaczonych do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty                i wychowania

do kwoty 325 zł

 • dla uczniów niepełnosprawnych zasadniczej szkoły zawodowej                  (z wyjątkiem uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie w stopniu umiarkowanym lub znacznym)

do kwoty 390 zł

 • dla uczniów niepełnosprawnych (z wyjątkiem uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów                        z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z nich                              jest upośledzenie w stopniu umiarkowanym lub znacznym): liceum ogólnokształcącego,  klas IV-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas IV-VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych,  liceum plastycznego, klas VII-IX ogólnokształcącej szkoły baletowej lub technikum

do kwoty 445 zł

 • dla uczniów niepełnosprawnych (z wyjątkiem uczniów słabowidzących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,                            z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera oraz uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów                        z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną                                z niepełnosprawności jest upośledzenie w stopniu umiarkowanym lub znacznym): gimnazjum, klas I-III ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas I-III ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych oraz klas IV-VI ogólnokształcącej szkoły baletowej, korzystających z podręczników do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty  i wychowania; w przypadku korzystania z części podręczników przeznaczonych do kształcenia ogólnego (niebędących podręcznikami do kształcenia specjalnego) dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, koszt podręczników do kształcenia ogólnego nie może być wyższy niż 50% kwoty 607 zł

 

do kwoty 607 zł

 • dla uczniów:

-     niepełnosprawnych (z wyjątkiem uczniów słabowidzących,  słabosłyszących, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, 
z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera): klasy II lub III szkoły podstawowej lub klasy II lub  III ogólnokształcącej szkoły muzycznej 
I stopnia;

-     z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną                z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym klas IV-VI szkoły podstawowej lub gimnazjum korzystających z podręczników do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania; w przypadku korzystania z części podręczników do kształcenia ogólnego (niebędących podręcznikami do kształcenia specjalnego) dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania lub materiałów edukacyjnych, koszt podręczników do kształcenia ogólnego nie może być wyższy niż 25% kwoty 770 zł

do kwoty 770 zł

 • dla uczniów niepełnosprawnych (z wyjątkiem uczniów słabowidzących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,                            z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera  oraz uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów                         z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną                                z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym): klas IV-VI szkoły podstawowej, klas IV-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia oraz klas I-III ogólnokształcącej szkoły baletowej, korzystających z podręczników 
  do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania; w przypadku korzystania z części podręczników  do kształcenia ogólnego (niebędących podręcznikami przeznaczonymi do kształcenia specjalnego) dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, koszt podręczników do kształcenia ogólnego nie może być wyższy niż 40% kwoty 770 zł

do kwoty 770 zł

 

 


ZAKUP MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH

 

Dofinansowanie obejmuje uczniów:

- z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym korzystających z podręcznika do kształcenia ogólnego - środki mogą być przeznaczone na zakup podręczników do kształcenia ogólnego i materiałów edukacyjnych lub zakup materiałów edukacyjnych;

 

RODZAJ SZKOŁY

KWOTA

szkoła podstawowa klasa I (§ 3.1 pkt.16)

175,00*

szkoła podstawowa klasy II-VI

225,00

gimnazjum klasy I-III

225,00

szkoły ponadgimnazjalne (zasadnicze szkoły zawodowe, licea i technika)

225,00

szkoła specjalna przyspasabiająca do  pracy

225,00

* w przypadku nie korzystania z podręcznika zapewnionego przez MEN -  „Nasz elementarz”

 

- z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym korzystających z podręcznika do kształcenia specjalnego - środki mogą być przeznaczone  wyłącznie na zakup podręczników do kształcenia specjalnego, co oznacza, że nie można dokonać zakupu materiałów edukacyjnych;

 

RODZAJ SZKOŁY

KWOTA

szkoła podstawowa klasy II-VI

770,00

gimnazjum klasy I-III

770,00

 

- z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym korzystających z podręczników łączonych - podręcznik do kształcenia ogólnego i specjalnego  - 25% (192,50 zł) z 770,00 zł  może być przeznaczone na zakup materiałów edukacyjnych lub/i podręczników do kształcenia ogólnego, a pozostałe 75 % (czyli 577,50 zł) na zakup podręczników do kształcenia specjalnego;

 

RODZAJ SZKOŁY

KWOTA

szkoła podstawowa klasy II-VI

770,00

gimnazjum klasy I-III

770,00

 

- niesłyszących, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, 
w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niesłyszenie  lub upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim - korzystających z podręczników łączonych - podręcznik do kształcenia ogólnego i specjalnego

 

RODZAJ SZKOŁY

KWOTA

szkoła podstawowa klasy II-III

z czego 25% (192,50 zł) z 770,00 zł może być przeznaczone na zakup materiałów edukacyjnych, a pozostałe 75% (czyli 577,50 zł) na zakup podręczników do kształcenia specjalnego.

770,00

szkoła podstawowa klasy IV-VI

z czego 40% ( 308,00 zł) z 770,00 zł może być przeznaczone na zakup materiałów edukacyjnych, a pozostałe 60% (czyli 462,00 zł) na zakup podręczników do kształcenia specjalnego.

770,00

gimnazjum klasy I-III

z czego 50% ( 385,00 zł) z 770,00 zł może być przeznaczone na zakup materiałów edukacyjnych, a pozostałe 50% (czyli 385,00 zł) na zakup podręczników do kształcenia specjalnego.

607,00

 


ROZLICZENIE ZAKUPU

Zwrot kosztów zakupu podręczników następuje po przedłożeniu dowodu zakupu 
do wysokości wartości pomocy określonej w rozporządzeniu.

W przypadku zakupów indywidualnych dowodem zakupu jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica, prawnego opiekuna, rodzica zastępczego, rachunek, paragon           lub oświadczenie o zakupie podręczników.  Do oświadczenia należy dołączyć informację o rozliczeniu wydatków tylko w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w roku 2014 „Wyprawka szkolna”.

Rozporządzenie określa także możliwość zwrotu kosztów zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, a w przypadku uczniów                        z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów                       z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym również materiałów edukacyjnych, do wysokości kwot określonych w rozporządzeniu, na podstawie przedłożonego potwierdzenia zakupu zawierającego:

1)      imię i nazwisko ucznia,

2)      klasę, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2014/2015,

3)      adres szkoły,

4)      wykaz zakupionych podręczników,

5)      wykaz zakupionych materiałów edukacyjnych (w przypadku uczniów    
z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów     
z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z nich jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym),

6)      kwotę zakupu,

7)      datę zakupu,

8)      czytelny podpis podmiotu dokonującego zakupu.

Potwierdzenie* wystawia podmiot dokonujący zakupu, na podstawie faktury VAT i listy uczniów, dla których zakupiono podręczniki i materiały edukacyjne.

 

 

 

*Podczas zakupu dla grupy uczniów podręczników i materiałów edukacyjnych tego samego rodzaju w określonym wydawnictwie lub księgarni podmiot zamawiający np. rada rodziców, rodzic czy nauczyciel otrzymuje fakturę bez wyszczególnienia wszystkich osób, dla których zakupiono podręczniki i materiały edukacyjne. Zatem podmiot dokonujący zakupu nie ma możliwości przekazania indywidualnym odbiorcom imiennych faktur, które stanowiłyby podstawę do zwrotu poniesionych kosztów w ramach programu

 

 

 

Stypendium szkolne 

 

 

Stypendium szkolne przysługuje uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów w rodzinie (miesięczny dochód na 1 osobę nie przekraczający kwoty 456,00 zł netto) do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia, a w szczególności gdy w rodzinie występuje:

 • bezrobocie,
 • niepełnosprawność,
 • ciężka lub długotrwała choroba,
 • wielodzietność,
 • alkoholizm lub narkomania,
 • brak umiejętności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych,
 • gdy rodzina jest niepełna.

Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego wraz z dokumentami należy złożyć w terminie od 01 września do dnia 15 września 2014 roku w szkole do której uczęszcza uczeń.

Zgodnie z art. 90n ust. 7 ustawy o systemie oświaty, przyznanie stypendium szkolnego jest możliwe także na podstawie wniosku złożonego po terminie, jeżeli zaistnieje „uzasadniony przypadek”. Przepis ten nakłada na wnioskodawcę obowiązek uzasadnienia, z jakich wyjątkowych względów termin został przekroczony i dlaczego stypendium szkolne mimo to powinno być przyznane.

Wnioskodawcy zobowiązani są do przedstawienia informacji przy składanych wnioskach o wszystkich dochodach NETTO uzyskanych w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, bądź w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym dochód ten utracono. Dokumentem potwierdzającym wysokość osiągniętych dochodów może być nie tylko zaświadczenie o wysokości osiągniętych dochodów, lecz również oświadczenie, przy czym w takim przypadku pod oświadczeniem konieczne jest dopisanie klauzuli, o której mowa w art. 90n ust. 5a ustawy o systemie oświaty o następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia". Natomiast w przypadku ubiegania się o stypendium szkolne dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej zamiast zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości dochodów można przedłożyć zaświadczenie lub oświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, przy czym w takim przypadku pod oświadczeniem konieczne jest dopisanie klauzuli, o której mowa w art. 90n ust. 5a ustawy o systemie oświaty o następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia".
Wszystkie kopie dokumentów winny być potwierdzone za zgodność z oryginałem przez dyrektora szkoły lub osobę przez niego upoważnioną (wymagane są: pieczątka imienna, pieczątka nagłówkowa jednostki, data).

Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego można pobrać na stronie internetowej lub w szkole na terenie Gminy Miasto Szczecin.

Stypendium szkolne nie przysługuje: 

 • uczniom klas zerowych
 • uczniom, którzy nie mieszkają na terenie gminy Szczecin

 Stypendium szkolne nie przysługuje uczniowi:

 • który otrzymuje inne stypendium ze środków publicznych z wyjątkiem sytuacji, kiedy łączna kwota otrzymywanych stypendiów nie przekracza 1820 zł (rocznie)
 • który został umieszczony w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie     (Art. 7 ust. 2 ustawy z dn. 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych z późniejszymi zmianami) 

 

 

 

 Zasiłek szkolny

Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Zasiłek szkolny może być przyznany raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

Zdarzenie losowe to zjawisko zewnętrzne w stosunku do uprawnionego, którego nie można było przewidzieć ani mu przeciwdziałać (np. klęska żywiołowa, śmierć lub choroba jednego z rodziców).

Zasiłek szkolny może być przyznany w przypadku:

 • śmierci rodzica lub prawnego opiekuna
 • klęski żywiołowej
 • kradzieży z włamaniem
 • nagłej choroby w rodzinie ucznia
 • innych, szczególnych okoliczności

Wnioski o przyznanie zasiłku szkolnego składa się  w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.

 

Szkolny Zestaw Podręczników na rok szkolny 2014/2015

 

Zapraszamy do zapoznania się ze spisem podręczników obowiązujących w ZSS nr9

w roku szkolnym 2014/2015.

Informacje znajdują się w zakładce Podręczniki

 

 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/15

Poniedziałek 1.09.2014r.

godz. 900

sala gimnastyczna

Polityka dotycząca plików cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?