Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

SŁONECZNYCH I PEŁNYCH RELAKSU WAKACJI

ŻYCZY

DYREKCJA, GRONO PEDAGOGICZNE

„POCZUĆ WIATR W ŻAGLACH” 
trans graniczny, polsko-niemiecki projekt

Uczniowie Gimnazjum nr 47 wraz z czwórką nauczycieli biorą udział w projekcie Urzędu Miasta Szczecin „Poczuć wiatr w żaglach”. Jest on dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania). Całkowita jego wartość to 19.600 euro. Naszymi partnerami są uczniowie i ich opiekunowie z …w Rugii. 
Cel projektu „Poczuć wiatr w żaglach”: 
• zorganizowanie dla osób niepełnoprawnych intelektualnie wspólnych, międzynarodowych spotkań i warsztatów związanych z tematyką morską i ekologiczną 
• stworzenie płaszczyzny do aktywnego uczestniczenia osób niepełnosprawnych w wydarzeniach organizowanych przez Miasto Szczecin poprzez integrację społeczną 
• wymiana doświadczeń dotyczących żeglowania pomiędzy polsko-niemieckimi ośrodkami opiekującymi się osobami z niepełnosprawnością intelektualną. 
Odbyło się już dwudniowe, polsko- niemieckie seminarium dla opiekunów grup uczestniczących w projekcie i przedstawicieli organizacji pracujących na rzecz osób o różnym rodzaju niepełnosprawności. Podczas seminarium odbyły się wykłady, prezentacja filmów, panel dyskusyjny, warsztaty oraz robocze spotkanie dotyczące realizacji projektu. Kolejne wydarzenia, w których wezmą udział nasi gimnazjaliści to: 
W dniach 12-13 maja 2011 r. zaplanowane zostały warsztaty marynistyczne na przystani, a podczas nich: rejsy na pokładach żaglowców i jednostek śródlądowych połączone m.in. z nauką wiązania węzłów, ceremoniałem morskim, warsztatami fotograficznymi, morskimi grami i zabawami połączonymi z integracją. Kolejne rejsy i warsztaty dla naszych uczniów i ich niemieckich przyjaciół to: rejs żaglowcem na trasie Świnoujście-Szczecin połączony z autorskimi warsztatami dotyczącymi tradycji morskiej (nauka śpiewania szant, gry na kościach i łyżkach, żeglarska makrama – nauka wiązania węzłów marynarskich). Na drugi dzień przewidziano: rejs po Odrze połączony z warsztatami ekologicznymi (ornitologia), ciąg dalszy warsztatów fotograficznych 
/ Wykorzystano informacje ze strony UM Szczecin/ 
Maria Frela

     

   

 

SZKOLNY TYDZIEŃ PROFILAKTYKI

26 maja 2011r w ramach „Szkolnego Tygodnia Profilaktyki” do naszej szkoły przyjechali policjanci z Referatu Przewodników Psów Wydziału Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, ze swoimi psami. 
Podczas spotkania uczyli nas, jak należy postępować podczas ataku groźnego psa. 
W części praktycznej zajęć wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły nauczyli się tzw. „pozycji żółwia”. 
Policjanci pokazali nam również tresurę swoich psów oraz odpowiadali na liczne pytania. 
Dowiedzieliśmy się wtedy wielu ciekawych rzeczy z życia policji i naszego bezpieczeństwa. 
Na kolejnej lekcji związanej z „Tygodniem Profilaktyki” spotkaliśmy się z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, którzy mówili nam min. o bezpieczeństwie podczas jazdy samochodem i konieczności zapinania pasów oraz jazdy małych dzieci w fotelikach. 
Nasi gimnazjaliści mogli w praktyce „poczuć” siłę działania pasów bezpieczeństwa , na symulatorze ruchu. 
Na koniec spotkania każdy uczeń otrzymał ulotkę profilaktyczną „Jak bezpiecznie spędzić wakacje”. O tym spotkaniu można także przeczytać na stronie: www. kmp.szczecin.pl

     

 


Wycieczka do Straży Pożarnej

17 maja 2011roku uczniowie klasy 2b, 3a i 5b wraz ze swoimi wychowawczyniami, w ramach zajęć „Poznajemy różne zawody”, wybrali się do jednostki Państwowej Straży Pożarnej na ul. Struga w Szczecinie. 
Zobaczyliśmy tam stanowisko dowodzenia, specjalistyczne samochody i sprzęt używany do gaszenia pożarów, ratowania ludzi z wypadków drogowych, w skażeniach chemicznych, akcjach na wodzie i w akcjach wysokościowych. 
Chętni uczniowie mieli okazje przymierzyć kask i pas strażacki, potrzymać wąż gaśniczy lub zasiąść w kabinie wozu strażackiego. 
Na koniec oglądaliśmy strażaków podczas symulowanej akcji ratowniczej.

     

 


14 czerwca 2011r WYCIECZKA DO ŚWINOUJŚCIA

uczniowie z klasy 3a i 5b wybrali się na całodniową wyciczkę do Świnoujścia. 
Podróż pociągiem, promem, spacery i zabawy na plaży, nagły deszcz i potem znów słońce, spacery po promenadzie, zwiedzanie Muzeum Rybołówstwa oraz wiele radości i wspomnień z tego dnia pozostanie w naszej pamięci.

     


ZABYTKI SZCZECINA

Klasa 3a i 5b pojechała do Muzeum Narodowego i zwiedzać zabytki Szczecina. 
Idąc czerwonym szlakiem obejrzeliśmy: Katedrę, Zamek Książąt Pomorskich, Stare Miasto, Wały Chrobrego, Bramę Królewską i Portową. 
Po trudach wędrówki odpoczęliśmy w Parku Żeromskiego, bawiąc się chwilę na placu zabaw. Następnie posililiśmy się w Mac’Donaldzie. 
Była to ciekawa lekcja, nie tylko historii Szczecina!

21 MARCA POWITANIE WIOSNY

… doczekaliśmy się Pierwszego Dnia Wiosny jak się cieszyliśmy z nadejścia upragnionej wiosny w dnia 21 marca 2011 Każda uczennica otrzymała akcent wiosenny- kwiat do włosów . Niektórzy byli barwnie przebrani nie do poznania. Potem podziwialiśmy występy artystyczne naszych kolegów i koleżanek. Po raz pokazaliśmy się z krótką etiudą pt. „Grzech”. Furorę zrobił pokaz mody w wykonaniu nauczycieli i uczniów, śpiewaliśmy wspólnie piosnki. Potem poszliśmy na pochód z Marzanną w kierunku Regalicy z okrzykiem: Niech prędko do morza zła zima popłynie. No i w końcu udaliśmy się na ognisko na Polanę Słoneczną w Puszczy Bukowej, gdzie piekliśmy kiełbaski, bawiliśmy się z chusta Klanza, wspólne rozwiązywaliśmy test o wiośnie, no i spotkaliśmy się z Adrianem i jego mamą. Wróciliśmy do szkoły szczęśliwi i pewni, że wiosna już na dobre do nas przyszła... a o to fotki z naszej imprezy Uczestnicy panie: Iza, Asia, Beata, Dominika, Jola, Małgosia, Ania, Marzena oraz uczniowie szkoły.

     

   

 

TEATR JAKO SPOSÓB ŁAMANIA BARIER MIĘDZYLUDZKICH I NOŚNIK WARTOŚCI


Podczas rekolekcji parafialnych odbywających się w dniach 23- 25 marca 2011 r. w kościele pod wezwaniem św. Ducha w Zdrojach zaprezentowaliśmy nagrodzone podczas X Finału Archidiecezjalnego Przeglądu Teatrów o Tematyce Religijnej pod patronatem Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, przedstawienia. 
Dla gimnazjalistów wystąpił TEATR FAKTU ze sztuką: „Rozmowa z Ojcem”. 
Uczniowie szkół podstawowych obejrzeli sztukę „ Grzech” w wykonaniu Grupy Teatralnej „ Maska”. 
Okazało się , że tematyka tych przedstawień korelowała z myślą przewodnią rekolekcji. Panująca podczas spektakli cisza, jak i brawa po niej, pozwalają stwierdzić, że daliśmy powód do zastanowienia się nad naszymi życiowymi postawami. 
A jest to już pierwszy stopień do przemiany naszych serc… trzeba tylko chcieć tej przemiany ! 
Maria Frela, nauczycielka j. polskiego, opiekunka koła teatralnego w ZSS nr 9.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2011


„Publikować albo nie publikować?” - to współczesny dylemat młodego internauty. Czy kolejna informacja, którą zamieszcza w Internecie doda mu popularności czy może przysporzyć kłopotów? 
8 lutego ponad 70 państw z pięciu kontynentów obchodzić będzie Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). W Polsce DBI od 2005 roku organizowany jest przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową oraz Fundację Dzieci Niczyje tworzące Polskie Centrum Programu Safer Internet. 
Hasło przewodnie tegorocznych obchodów DBI - „Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie” 
- ma za zadanie pokazać młodym ludziom, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie. 
Ma także pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytania czy właściwie kreują swój wizerunek w sieci, 
czy swoją aktywnością nie naruszają prywatności własnej i innych, czy dziś publikowane treści nie zaszkodzą im w przyszłości. 
Ponadto powinno skłonić do refleksji nad problemem uzależnienia od życia w sieci. 

Projekt współfinansowany ze środków The Velux Foundations w ramach programu mikrograntów ,,Bezpieczne dzieciństwo" Fundacji Dzieci Niczyje.

 
FDN nie ponosi odpowiedzialności za treść niniejszej publikacji 
Tegoroczne obchody DBI zbiegły się w naszej szkole z VI finałem konkursu Internetowa Mądra Głowa. 
Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Specjalnych nr 9 oraz oraz STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE PRAWOBRZEŻE - SZCZECIN w Szczecinie. 
Patronat nad konkursem sprawował Kuratorium Oświaty w Szczecinie oraz Urząd Miasta Szczecin.


Na finał przybyło 46 uczestników z czternastu placówek. Jak co roku uczestnicy wykonywali zadania dostępne na stroniach internetowych, liczył się czas wykonania zadania albo otrzymany wynik.

     

     

      

    
Wyniki VI edycji Konkursu Internetowa Mądra Głowa 

Szkoła Podstawowa


I miejsce Małgorzata Zielińska- Zespół Szkół Specjalnych w Stargardzie Szczecińskim 
II miejsce Kamil Marcinkiewicz- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 Police 
III miejsce Rafał Grzesik- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 Police 

Zespołowo


I miejsce - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 Police 
II miejsce - Zespół Szkół Specjalnych nr 9 w Szczecinie 
III miejsce - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowogardzie 

Gimnazjum


I miejsce Angelika Brzezińska - Zespół Szkół Specjalnych w Stargardzie Szczecińskim 
II miejsce Piotr Styś - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Tanowie 
III miejsce Adrian Masło- Zespół Szkół Specjalnych w Stargardzie Szczecińskim 

Zespołowo


I miejsce - Zespół Szkół Specjalnych w Stargardzie Szczecińskim 
II miejsce - Zespół Szkół Specjalnych w Goleniowie 
III miejsce - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowogardzie 

Wszyscy uczestnicy obchodów DBI zapoznali się z zasadami bezpiecznego korzystania z sieci Internet. Uczestniczyli w prezentacji komputerowej oraz obejrzeli przedstawienie kukiełkowe teatru ,,Za płotem" przygotowane przez uczniów naszego gimnazjum pod kierownictwem Pana Zdziława Przekupień i Pani Joanny Myślak. 
W tegorocznych obchodach DBI brali udział członkowie STOWARZYSZENIA NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE PRAWOBRZEŻE - SZCZECIN w Szczecinie. 
W projekcie wzięło ogółem ok. 150 osób -członkowie stowarzyszenia, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 9 oraz uczniowie pozostałych szkół- finaliści. 
Laureaci konkursu Pobierz


     

    
Beata Jaskurzyńska

Dnia 27 stycznia 2011 roku 
w Zespole Szkół Specjalnych nr 9 w Szczecinie odbył się 
III Archidiecezjalny Przegląd Teatrów o Tematyce Religijnej 
dla Szkolnictwa Specjalnego pod patronatem Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi

w którym uczestniczyły cztery zespoły. Obejrzeliśmy przedstawienia, w których wystąpili: 
1. uczniowie ZSS nr 12 w Szczecinie; scenariusz przedstawienia „Korowód Świętych ” napisała p. Beata Ostrowska 
2. uczniowie 3 B Gimnazjum Specjalnego nr 47 w Szczecinie, Grupa teatralna „ Maska” zaprezentowała przedstawienie „ Grzech”; przygotowanie uczniów: Danuta Gralczyk, Małgorzata Straszewska 
3. uczniowie SOSW w Tanowie im. Kawalerów Orderu Uśmiechu zaprezentowali się w spektaklu „Połów ryb na Jeziorze Genezaret"; przygotowanie uczniów: Dorota Runiewicz i Anna Hermanowska 
4. uczniowie Gimnazjum nr 47 w Szczecinie z TEATR-u FAKTU wystąpili w spektaklu „Rozmowa z Ojcem”; przygotowanie uczniów: Maria Frela 
W jury zasiedli: przewodnicząca p. Maria Prusinowska, ks. Ryszard Szymanik- proboszcz parafii św. Ducha w Zdrojach, p. Anna Klimas. 
Pani dyrektor Iwona Postawa wspierała swą obecnością zarówno młodych aktorów jak i prowadzących przegląd. 
Zarówno na sali jak i na scenie nie odczuwało się „ducha rywalizacji”. Uczniowie okazali się nie tylko wspaniałymi aktorami, ale i widzami. Gorącymi oklaskami nagradzali występujące grupy, a gdy pozwalał na to scenariusz, stawali się współtwórcami sztuki. 
Spektakle sprawiły, że mogliśmy przemyśleć czym jest grzech i modlitwa w naszym życiu, jakie znaczenie ma dla nas Dobra Nowina oraz poznać postaci Świętych. W oczekiwaniu na kolejne prezentacje też nikt się nie nudził.

      

      


Organizatorzy przeglądu: Danuta Gralczyk, katechetka, ksiądz Jarosław Bilicki, katecheta, Maria Frela, nauczycielka j. polskiego, opiekunka koła teatralnego w ZSS nr 9. 
https://picasaweb.google.com/111133953498517437183/FinaPrzegladowTeatralnych_03Marca2011R_PaAcMOdziezy?authkey=Gv1sRgCMW1gfrAt5ObMQ&feat=email# 
Maria Frela

OGÓLNOŚWIATOWA AKCJA CHARYTATYWNA „ GWIAZDKOWA NIESPODZIANKA”

Dnia 10 stycznia 2011 roku działające przy szkole Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie” Prawobrzeże –Szczecin” przy współpracy z Kościołem Ewangelicznych Chrześcijan w Szczecinie zorganizowało świąteczne spotkanie dla 200 dzieci z różnych placówek kształcenia specjalnego. 
Akcja polega na bezpłatnym przekazaniu upominkowych paczek świątecznych dzieciom z rodzin najuboższych, pozbawionym opieki rodzicielskiej, poszkodowanym na skutek klęsk żywiołowych, wymagających specjalnej opieki i troski. Paczki te po raz jedenasty dotarły do Polski. 
Akcja jest częścią ogólnoświatowego projektu prowadzonego przez amerykańską organizację charytatywną” Samaritans Purse” – sakiewka samarytanina. 
Europejskim organizatorem akcji jest niemieckie stowarzyszenie Geschenke der Hoffnung – podarunek nadziei. 
W Polsce organizatorem Gwiazdkowej Niespodzianki jest Unia Ewangelikalna, która zaprosiła do współpracy różne kościoły protestanckie, w tym Kościół Ewangelicznych Chrześcijan w Szczecinie. 
W akcji tej współpracują lokalne władze, pedagodzy szkolni, kuratorzy, MOPR, inni ludzie dobrego serca. Celem tego przedsięwzięcia jest niesienie pomocy. Nie tylko tej bezpośredniej materialnej, ale bardziej iskierki nadziei, która może pomóc zmienić życie. 
Akcja jest związana ze Świętami Bożego Narodzenia. Miłość Boga do człowieka jest największą wartością, która jej przyświeca. 
Podczas spotkania licznie zgromadzone dzieci, ich rodzice, opiekunowie mogli uczestniczyć w występach dzieci i dorosłych członków stowarzyszenia oaz wysłuchać „Opowieści Wigilijnej”. Paczki zostały przygotowane przez niemieckie rodziny, każda z nich była inna, a zawartość znana tylko darczyńcom. Dzieci z niecierpliwością, chciały poznać darowaną im „ gwiazdkową niespodziankę”. W tym dniu spełniło się niejedno marzenie dziecięce… Radości było wiele.

      

  

BAL KARNAWAŁOWY 2011 

W środę 5 stycznia w Hotelu „Panorama” odbył się bal noworoczny dla uczniów Zespołu Szkół nr 9 w Szczecinie. 
Właściciele hotelu: Państwo Dirck i Maria Schüman po raz kolejny, przy współpracy z różnymi firmami, zorganizowali okazałe przyjęcie. Uczestnicy imprezy mieli możliwość przenieść się choć na chwilę w krainę baśni, marzeń oraz cudownej zabawy. 
Tego dnia sala balowa wypełniona była uśmiechniętymi twarzami szczęśliwych i zadowolonych dzieci i nastolatków. Bawiły się one doskonale w rytm aktualnych przebojów, poprzebierane w ciekawe stroje karnawałowe. Zabawę prowadził doświadczony dj. Wytworzył oni wspaniałą atmosferę, dzięki której uczniowie nie schodzili z parkietu. Przez kilka godzin wspólnie z nauczycielami i rodzicami tworzyli tańczące pary, węże oraz korowody. 
Wzorem lat ubiegłych serwowano obfity obiad. Stoły uginały się też od słodyczy, deserów, napojów oraz innych smakołyków. Atrakcją były pyszne lody. Hojności i dobroczynności w tym dniu nie było końca. 
W imieniu dyrektora szkoły– p. Iwony Postawy oraz uczniów, rodziców i nauczycieli serdecznie dziękujemy!
R. Borten i G. Dziadkowiec

      

22 GRUDNIA WIGILIA SZKOLNA

22 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie wigilijne dla wszystkich uczniów i nauczycieli oraz rodziców. 
Jak co roku uroczystośc rozpoczęła się przedstawieniem bożonarodzeniowym, przygotowanym przez uczniów.
Po występach uczniów Pani Dyrektor życzyła zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia wszystkim obecnym.

MIKOŁAJKI 2010 

Jak co roku 6 grudnia do naszej szkoły zawitał wspaniały gość- Mikołaj! 
Nie zapomniał o grzecznych dzieciach i wręczył im bogate paczki! 
Dodatkowo w tym dniu uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej zostali zaproszeni przez Przedszkole nr 35 na przedstawienie teatralne pt.”Kot w butach”. 
Był to cudowny dzień!

      

 

1 GRUDNIA 2010 WIZYTA W PLANETARIUM 

Dnia 1 grudnia 2010 roku uczniowie klas I- III naszego Gimnazjum pojechali na warsztaty matematyczno- przyrodnicze do Planetarium Akademii Morskiej w Szczecinie. 
Tam dzięki specjalnym programom komputerowym i urządzeniom technicznym przenieśli się bliżej gwiazd i planet naszego Układu Słonecznego. 
Była to bardzo ciekawa lekcja astronomii, matematyki, fizyki i przyrody w jednym.

      

Miejski Konkurs na Najciekawszą Turystycznie Szkołę 

Dnia 18 listopada 2010 o godzinie 14.00 w Pałacu Młodzieży odbyło się podsumowanie Miejskiego Konkursu na Najciekawszą Turystycznie Szkołę w roku 2009/2010. W konkursie wzięło udział łącznie 17 szkół, w których realizowane są programy krajoznawczo-turystyczne i ekologiczne. 
Komisja w składzie: 
• Urszula Szajda – przewod. Regional. Kom. Turystyki Pieszej PTTK – członek komisji 
• Olgierd Wacławik – geograf, krajoznawca- członek komisji 
• Małgorzata Żytyńska – nauczyciel – opiekun SKKT Gm 21 - członek komisji 
• Anna Kowalczuk –nauczyciel GM 21 - członek komisji 
• Elżbieta Wielgoszewska - Pracownia Turystyczno-Ekologiczna P M - członek komisji 
• Alicja Kaźmierczak – Pracownia Turystyczno-Ekologiczna P M – przewodnicząca komisji 
dokonała przeglądu i oceny nadesłanych sprawozdań z działalności turystyczno-ekologicznej postanowiła przyznać m.in. następujące nagrody i wyróżnienia: 
W kategorii szkół gimnazjalnych: 
I miejsce - Gimnazjum Nr 29 
II miejsce – Gimnazjum Nr14 
III miejsce – Gimnazjum Nr20 
Wyróżnienie – Gimnazjum Nr 47 przy ZSS Nr 9 
Wyróżnienie – Gimnazjum Nr 3 
Wyróżnienie – Gimnazjum Nr 26 
Dyplomy i nagrody dla uczniów, opiekunów i dyrektorów wręczali zaproszeni goście: wiceprezydent Elżbieta Masojć, inspektor WO UM Grzegorz Janowski i dyrektor PM Małgorzata Pokorska. 
Naszą szkołę reprezentowali : nauczyciele A. Litarowicz oraz M. Straszewska oraz uczniowie Tomek Bęben i Robert Knap. Było to dla nas niesamowite przeżycie i wyjątkowe wyróżnienie. Otrzymaliśmy dyplom oraz nagrody rzeczowe: słodycze, albumy, książki. Gala wręczenia nagród i dyplomów była bardzo uroczysta . W pięknej auli znaleźli się reprezentanci wielu szczecińskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Był słodki poczęstunek: ciasteczka, owoce, kawa ,herbata. Atmosfera była bardzo miła i podniosła. Bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia Więcej na stronie http://www.palac.szczecin.pl/ w zakładce Miejski Konkurs na Najciekawszą Turystycznie Szkołę:)

  

 

16.11.2010 EUREKA 

16 listopada uczniowie klasy IIIA Gimnazjum wybrali się z nauczycielką fizyki na wystawę eksperymentów „Eureka”. 
Była to wspaniała lekcja fizyki i matematyki na żywo. 
Pod kierunkiem przewodnika, w zabawowy sposób, poprzez działanie na prostych przyrządach, wiele się nauczyliśmy i przeżyliśmy. 
Wystawa „Eureka” przedstawia zjawiska z życia codziennego w taki sposób, że proste prawa fizyczne, wyglądają tak, jak ze świata magii. 
Największą popularnością wśród 50 eksponatów cieszyły się eksperymenty z prądem, po których włosy dziewczyn „stawały dęba”, piłka unosząca się sama w powietrzu, bańki mydlane o rozmiarach człowieka, olbrzymia 2,5- metrowa słoneczna kula oraz bęben, który swym dźwiękiem rozwiewał fryzury. 
Oprócz tego na wystawie były: 
- przedmioty, które widać, ale nie można ich dotknąć, 
- kolorowe cienie, 
- znikające ludziki, 
- trójwymiarowe obrazy, 
- osoby, których twarze widać w specjalnej tubie, 
- wyrazy, trudne do odczytania, 
- samojeżdzące koło od roweru, 
- most bez podpór, który się nie zawala pod ciężarem, 
- niekończący się tunel, 
- biurko, przy którym pisanie jest nie lada sztuką, 
- pomieszczenie, gdzie nie tylko zęby się świecą, 
- smok, który śledzi każdy nasz krok, 
- woda, rozstępująca się , jak Morze Czerwone, 
- telefon powietrzny, przez który słychać szept nawet z drugiego końca sali, 
- oraz figury geometryczne, oszukujące nasz zmysł wzroku. 
Była to jedna z najwspanialszych lekcji, jakie przeżyliśmy! 
Polecamy wszystkim - jedźcie do EUREKI !!!

      

     

11.11.2010 Święto Niepodległości

      

WIZYTA NAUCZYCIELI ZE SZKÓŁ PARTNERSKICH W RAMACH MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU „Uczenie się przez całe życie” COMENIUS „Jest OK. – powiedzieć NIE” 

W dniach od 6 do 11 listopada 2010 roku, w naszej szkole miała miejsce IV mobilność. 
W tych dniach gościliśmy 6 nauczycieli; trójkę z 3 szkół specjalnych z Anglii, z miasta Nottingham oraz 3 nauczycieli z dużej szkoły masowej z klasami integracyjnymi z Turcji, z miasta Eskisehir. 
6 listopada w centrum handlowym GALERIA GRYF przy ul. Struga, od godziny 15.00 do 18.00, z udziałem naszych gości z Nottingham miała miejsce międzynarodowa wystawa prac plastycznych uczniów biorących udział w projekcie „Jest OK.-powiedzieć NIE”. Podczas trwania wystawy były otwarte punkty konsultacyjne ze specjalistami z naszej szkoły, dla osób zainteresowanych. Wizyta w naszej placówce zaczęła się od krótkiego spotkania z panią dyrektor, następnie goście zwiedzili szkołę, obejrzeli multimedialną prezentację na temat pracy naszej szkoły. 
Nasi goście wzięli także udział w zajęciach Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Prawobrzeże - Szczecin”, działającego przy naszej szkole. Obejrzeli zajęcia plastyczne i muzyczne, które bardzo im się podobały. 
Międzynarodowa konferencja pt. ”Bezpieczeństwo w niepełnosprawności” odbyła się w auli szkoły. Goście przedstawili swoje multimedialne prezentacje z realizacji 4-go obszaru projektu „Zły dotyk-dobry dotyk”. Zaproszona prelegentka, p. Elżbieta Bursa, przedstawiła najnowsze wyniki badań w dziedzinie diagnostyki, na temat „Diagnoza i terapia opóźnień neurorozwojowych”. 
Katarzyna Kowalińska

WYSTAWA W GALERII Gryf

      

   

RADA RODZICÓW i PEDAGODZY Pobierz

Zespołu Szkół Specjalnych nr 9 w Szczecinie zapraszają

Rodziców i Nauczycieli

7 listopada (niedziela) w godz. 15.00 – 18.00 
na Międzynarodową Wystawę prac plastycznych wykonanych przez uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych z Anglii, Turcji i Polski, w ramach realizacji projektu ,,Jest OK.-powiedzieć nie” 
w programie dodatkowo: 
• punkt konsultacyjny: psycholog, pedagog, logopeda, oligofrenopedagodzy, nauczyciele ze szkół specjalnych z Anglii i Turcji 
• porady licencjonowanego terapeuty INPP na temat diagnozy i terapii opóźnień neurorozwojowych 
• Rodzina Klaunów – zabawy dla dzieci 
Miejsce: 
Galeria Handlowa Gryf Carrefour ul. Wiosenna 32, Szczecin

9 listopada (wtorek) o godz. 17.00 
na Konferencję pt. „Bezpieczeństwo w niepełnosprawności” 
W programie: diagnoza i terapia opóźnień neurorozwojowych oraz profilaktyka molestowania seksualnego w Anglii i Turcji 
Miejsce: Zespół Szkół Specjalnych nr 9 przy ul. Letniskowej 1 w Szczecinie – Zdrojach. 

11. 10. 2010 WARSZTATY -DARY JESIENI 

Jesień obdarowała nas wspaniałymi darami, dlatego praz kolejny w naszej szkole odbyły się warsztaty jesienne. 
To już cykliczna impreza, zapisana w pamięci uczniów i rodziców oraz w kalendarzu szkolnym. 
Udział w nich wzięli wszyscy uczniowie klas B. Kolorowy plakat zachęcał do wzięcia udziału. 
Uczniowie przynieśli mnóstwo różnych jesiennych darów - było naprawdę z czego wybierać i tworzyć. Podziwialiśmy na naszym stole dorodne kasztany, żołędzie , szyszki, jarzębinę ,głóg, warzywa i owoce, korę ,mech. Uczniowie potrafili bez problemu nazwać te jesienne cuda, po czym za pomocą wykałaczek zaczęli łączyć i komponować różne elementy. Zajęcia bowiem składały się z dwóch etapów: w etapie pierwszym uczestnicy wykonywali ludziki warzywne, natomiast w drugim etapie tworzyli jesienny pejzaż poprzez odbitki z liści. Uczniowie zamienili się w twórców, którzy wykazali się niesamowitą pomysłowością. Z darów natury powstały kolorowe i oryginalne cudeńka. Efektem końcowym warsztatów była wystawa prac wykonanych przez naszych uczniów. Na gazetce ściennej zawisły piękne obrazy z liści, a na stołach leżały zwierzątka, królewny, ludziki i inne kolorowe cudeńka. Organizatorzy: A. Litarowicz, M. Straszewska. Zdjęcia: R.Borten

      

     

WARSZTATY CYRKOWE I BĘBNIARSKIE 

W dniach 7 i 8 października 2010 uczniowie kl. IIb i III b wraz ze swoimi wychowawcami p.Małgosią i p.Agnieszką brali udział w warsztatach integracyjnych Skorzystaliśmy z zaproszenia Stowarzyszenia Tacy Sami oraz Hufca ZHP Szczecin Pogodno . Uczestniczyliśmy w dwóch blokach zajęć: cyrkowym i bębniarskim. 
Młodzi ludzie adepci sztuki cyrkowej pokazywali nam elementy żonglerki różnymi przedmiotami: piłeczkami, kółkami, sick flowerami, talerzami. 
Sami próbowaliśmy swoich sił przy kolorowej chuście, która służyła nam za arenę trudnej sztuki żonglowania. Nie było łatwo. Uczniowie również chodzili po linie …ale położonej na podłodze. Na koniec był prawdziwy pokaz cyrkowy. 
Następnego dnia pojechaliśmy na warsztaty bębniarskie. Uczyliśmy się wystukiwania rytmów na bębnach afrykańskich … było to bardzo trudne. Jednak atmosfera była bardzo wesoła. 
Każdy miał swój bęben. Pojawiały się wśród naszych uczniów prawdziwe talenty. 
Na koniec dostaliśmy w prezencie zabawne długopisy, rogalik z czekoladą i soczki, a muzycy zagrali dla nas koncert. 
To byłe dni pełne wrażeń i niespotykana frajda uczestniczenia w nietypowej lekcji.

 

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA 

6 października 2010 roku odbyła się szkolna impreza w plenerze – święto pieczonego ziemniaka na Polanie Słonecznej w Puszczy Bukowej. 
Uczestniczyli w niej wszyscy uczniowie klas B oraz nauczyciele. 
Po odczytaniu wiersza pt. „Co można zrobić z ziemniaka?” rozpoczęły się zabawy ruchowe: sadzanie i zbieranie ziemniaków, bieg z tacą, rzucanie ziemniakami do pojemnika i dal itp. 
Największą atrakcja było łowienie ziemniaków prawdziwą wędką. Każdy uczestnik miał możliwość 3 razy zarzucić wędkę. W tym czasie p.Jola wraz ze studentkami rozpaliła ognisko. Chłopcy zbierali chrust. Zapach dymu zwabił wszystkich uczestników i zrobiliśmy przerwę na pieczenie kiełbasek. Każdy miał szansę upiec sobie kiełbaskę lub poprosić o pomoc swoich wychowawców. Apetyty dopisywały, były nawet dokładki. Następnie wróciliśmy do ziemniaczanych konkurencji: rzut ziemniakiem, szukanie ziemniaków na polanie, toczenie ziemniaka itp. Uczniowie bardzo się angażowali , przy aktywnym kibicowaniu nauczycieli. Na końcu stojąc w kole przy dogasającym ognisku, wybraliśmy ziemniaczanego królową . Została nią Monika. Potem zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. To był naprawdę wspaniały, kolorowy, jesienny dzień, zwłaszcza, że dopisała słoneczna pogoda. 
Konkurencje prowadziły i zorganizowały p.Agnieszka Litarowicz i p.Małgosia Straszewska, a profesjonalne fotografie wykonała p.Renata Borten

      

     

Bezpieczna droga z radami SpongeBoba 

Początek roku szkolnego to doskonała okazja do tego, by przypomnieć dzieciom, jak powinni zachować się na drodze, by bezpiecznie dotrzeć do szkoły. Dzieci nadal stanowią dużą grupę wśród ofiar wypadków drogowych. W 2009 roku doszło do ponad 5 tys. wypadków z ich udziałem. 
Wielu z tych zdarzeń można by uniknąć, gdyby odpowiednio wcześniej dorośli pokazali dzieciom, jak należy zachować się podczas jazdy rowerem, w jakich miejscach przechodzić przez jezdnię czy w jaki sposób bezpiecznie podróżować samochodem. 
Nieznajomość przepisów ruchu drogowego i brak umiejętności przewidywania zagrożeń sprawiają, że młodsi uczniowie swoim zachowaniem często sami przyczyniają się do spowodowania wypadków. Główną przyczyną tych zdarzeń jest najczęściej nagłe wtargnięcie na jezdnię. 
Mimo że - w porównaniu z latami ubiegłymi - zmniejsza się liczba wypadków drogowych z udziałem najmłodszych, statystyki te nadal porażają. Obrazowo można powiedzieć, że w ciągu jednego roku, na skutek nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego i ignorowania podstawowych zasad bezpieczeństwa, kilka szkolnych klas znika z powierzchni ziemi. Konieczne jest zatem wypracowywanie prawidłowych postaw już wśród najmłodszych. 
Błędy popełniane w ruchu drogowym przez najmłodszych często wynikają z etapu ich rozwoju. Młodsze dzieci: 
- nie są w stanie podzielić swojej uwagi, koncentrują się tylko na jednej sprawie, rozmowie albo zabawie; 
- nie rozumieją zagrożeń występujących w ruchu drogowym; 
- mimo że znają niektóre zasady ruchu, nie stosują ich na drodze; 
- mają duże trudności ze zlokalizowaniem źródła dźwięku, oceną odległości i prędkości. 
Stąd pomysł na kampanię społeczną z wykorzystaniem popularnego bohatera kreskówki SpongeBoba Kanciastoportego, znanego widzom kanału dziecięcego Nickelodeon. Jej celem jest ograniczenie liczby wypadków wśród maluchów w ich drodze do przedszkola i szkoły. "Bezpieczna Droga z Radami SpongeBoba", przez zabawę i interakcję, ma wyrabiać nawyk bezpiecznego zachowania dzieci na drodze. Dziecko poznaje zasady ruchu drogowego, które obowiązują go jako pieszego, rowerzystę, a także jako pasażera.

      

   


opracowanie i zdjęcia Renata Borten,

INFORMACJA O WYSTAWIE 
w Galerii Prezydenckiej Urzędu Miasta Szczecin
 
http://www.szczecin.eu

w dniach 1 – 15 października 2010 r. 

Tytuł: „Osobiste bezpieczeństwo uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych w Europie” 
Organizator: Zespół Szkół Specjalnych nr 9 w Szczecinie

  Cel wystawy:
 • prezentacja wytworów pracy uczniów z 5 szkól europejskich,
 • uświadamianie społeczeństwa o potrzebie profilaktyki bezpieczeństwa uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
 • Promocja programu Comenius

Uzasadnienie zorganizowania wystawy: Zespół Szkół Specjalnych nr 9 w Szczecinie od września 2009 roku jest beneficjentem programu Comenius – „Uczenie się przez całe życie” w ramach EFS. Realizuje wielostronny, partnerski projekt profilaktyczny pod nazwą „Jest ok. – powiedzieć Nie”.

   Biorą w nim udział: 

 

   1. Carlton Digby School - szkoła specjalna - Nottingham – Anglia, 

 

   2. Rosehill School - szkoła specjalna - Nottingham – Anglia, 

 

   3. Derrymount School - szkoła specjalna - Nottingham – Anglia, 

 

   4. Dr. Haul Akkurt- szkoła integracyjna- Eskisehir- Turcja, 

 

  5. Zespół Szkół Specjalnych nr 9- szkoła specjalna - Szczecin- Polska.


Współpraca partnerska oparta jest na trzech małych szkołach specjalnych z Anglii (jedna dla uczniów z autyzmem, druga dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, trzecia dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym i ze sprzężeniami), szkołą specjalną z Polski - ZSS nr 9 w Szczecinie (uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym), i masową szkołą podstawową z Turcji (szkoła ta ma uczniów ze specjalnymi potrzebami). 
„Jest OK – Powiedzieć NIE” jest wielokierunkowym projektem, który za pomocą kukiełek ma na celu podnieść osobistą świadomość poczucia bezpieczeństwa dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. 
Projekt jest podzielony na sześć obszarów/dziedzin. Uczniowie z każdej szkoły wykonują plakaty i prace plastyczne odnoszące się do realizowanego obszaru. Kopie plakatów są wysyłane do szkół partnerskich w celu pokazania i porównania. Osiągnięcia projektu są przekazywane rodzicom-opiekunom, pracownikom służby zdrowia, lokalnej społeczności oraz innym szkołom w kraju i za granicą. Wystawa dotyczy realizacji 3 obszarów projektu: „Relacje”, „Uwaga Obcy”, „Uzależnienia od alkoholu i narkotyków”. 
Końcowa wystawa wszystkich plakatów, w każdej z poszczególnych szkół, jest udostępniana dla lokalnej społeczności i innych chętnych osób w miejscu publicznym.

     

 

15 września 2010 POTYCZKI RODZINNE 

Wrzesień w naszej szkole kojarzy się nie tylko z powrotem do nauki, ale również z ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu w gronie przyjaciół. W dniu 15 września uczniowie klasy 5 „b” spotkali się wraz ze swoimi rodzicami, by wziąć udział w zawodach pod hasłem „Potyczki rodzinne”. Żeby wygrać trzeba było wyostrzyć swój zmysł słuchu, węchu i dotyku, gdyż konkurencje stanowiły zagadki sensoryczne. Zarówno dzieci, jak i ich mamy bardzo się starały zdobyć punkty dla swojej drużyny. Jakie emocje towarzyszyły wszystkim uczestnikom zabawy można odczytać ze zdjęć umieszczonych poniżej. 
Konkurs prowadziła p. Izabela Adamczyk przy silnym wsparciu p. Agaty Kowalskiej.

     

1 Września 2010 Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 
1 września spotkalismy się żeby rozpocząć kolejny rok szkolny po ponad dwumiesięcznej przerwie. Przez ten czas odpoczęliśmy podczas wakacyjnych wyjazdów, odetchnęliśmy od zeszytów i podręczników, a teraz, z wielkim żalem żegnając wolne dni, wracamy z zapasem pozytywnej energii, kolejnymi postanowieniami, a także większą motywacją. Uczniów i Rodziców i nauczycieli na uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2010/11, powitała Pani dyrektor Iwona Postawa   


KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2010/2011

 

 

WYPRAWKA SZKOLNA I STYPENDIUM SZKOLNE 

W związku z realizacją Rządowego programu pomocy uczniom „Wyprawka szkolna”, do 6 września u pedagoga szkolnego należy złożyć wniosek o dofinansowanie do zakupu podręczników szkolnych dla uczniów klas Ia, IIa, IIIa, IVa, Va, VIa szkoły podstawowej oraz klasy Ia, IIa, IIIa gimnazjum. 
Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników uczeń może otrzymać tylko ze względu na jedno z trzech kryteriów: 
1) kryterium dochodowe (kiedy dochód na jednego członka rodziny netto nie przekracza 351 zł.), 
2) przypadki określone w art.7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, poza kryterium dochodowym (o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2), na podstawie decyzji dyrektora szkoły, 
3) orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, dla uczniów słabo widzących, niesłyszących, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, realizujących w roku szkolnym 2010/11 obowiązek szkolny. 
U pedagoga pobrać można również wnioski o stypendium szkolne. 
Wypełnione wnioski należy złożyć do 15 września. 

Kryterium dochodowe dla uczniów starających się o przyznanie pomocy w formie stypendium szkolnego to 351 zł. netto na jednego członka rodziny. 
Szczegółowe informacje można uzyskać u pedagoga oraz znaleźć na stronach internetowych www.men.gov.pl (w zakładce: Uczniowie i Rodzice-pomoc materialna-Programy rządowe). oraz www.bip.men.gov.pl (w zakładce: Akty prawne). 
Wniosek wyprawka szkolna Pobierz

Polityka dotycząca plików cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?